Dieta

Problem wagi ciężkiej.

Nadwaga i otyłość to nie tylko problemy natury kosmetycznej. Już od dawna z nadmierną masą ciała związane są takie przypadłości jak:

 • hiperglikemia, hiperinsulinemia, cukrzyca typu 2,
 • dyslipidemie (m.in.: podwyższone stężenie cholesterolu całkowitego/ cholesterolu frakcji LDL, triglicerydów we krwi),
 • choroby serca i naczyń (nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, choroba wieńcowa, udar),
 • choroby nowotworowe (m.in.: rak prostaty oraz rak szyjki macicy i sutka),
 • zmiany zwyrodnieniowe kości i stawów,
 • choroby układu oddechowego (bezdech w czasie snu, duszności),
 • problemy dermatologiczne (grzybica, wypryski),
 • problemy z płodnością, powikłania ciąży,
 • kamica żółciowa,
 • apatia, stany depresyjne wynikające m.in. z niskiej samooceny, pogorszonych relacji międzyludzkich.

Jeden problem, różne sposoby walki

Wiosna to tzw. czas przebudzenia, odnowy - nie tylko w przyrodzie. Dłuższe, cieplejsze i pełne słońca dni to dla wielu doskonała motywacja do zmian, także tych na talerzu. Noworoczne postanowienie, ślub, wakacyjny wyjazd, nowa praca, przebyta ciąża czy upatrzona kreacja w mniejszym rozmiarze – powodów, by pozbyć się dodatkowych kilogramów jest mnóstwo.

Twierdzi się, że akceptacja samego siebie (także swojej sylwetki) to klucz do szeroko rozumianego szczęścia. Należy jednak pamiętać, by w drodze do jego osiągnięcia nie zatracić jasności myślenia.

Wszechobecny kult ciała napędza pogoń za idealną sylwetką, to on sprawia, że chwytamy się różnych sposobów by osiągnąć zamierzony cel. Wówczas: oczyszczanie, odchudzanie, kolejna dieta dla: urody/ zgrabnej sylwetki/antycellulitowa mogą stać się obsesją.

Oceniono, że ponad połowa Amerykanów w ciągu każdego roku stosuje przynajmniej dwie kuracje odchudzające. Statystyczna, trzydziestokilkuletnia kobieta potrafi wymienić przynajmniej kilka nazw różnych diet, a stosowała średnio 3 z nich i schudła przeciętnie 5,0 kg w ciągu miesiąca. Niestety większość doświadczyła także tzw. efektu jo-jo, co sugeruje, że nie zawsze dieta i odchudzanie są tożsame.

Obecnie wybór skutecznej metody odchudzania nie jest sprawą prostą. Asortyment diet imponuje, można pokusić się o stwierdzenie: nowy sezon – nowa dieta… Przeważnie to znajomi, prasa, telewizja stanowią centrum naszej wiedzy o "dietach-cud", rzadko udajemy się po poradę do specjalisty.

Sięgając po kolejną dietę zwykle nie bierzemy pod uwagę faktu, że większość programów odchudzających pozbawiona jest podstaw merytorycznych, ignoruje normy/zalecenia żywieniowe i nie bierze pod uwagę ewentualnego, niekorzystnego wpływu na zdrowie. Stąd też do nagminnie stosowanego określenia "zdrowa dieta" należy podchodzić z wielką rezerwą.

Największą popularnością wśród odchudzających się Polaków cieszą się:

 • Dieta Kopenhadzka,
 • Dieta Kwaśniewskiego,
 • Dieta sokowa/owocowa,
 • oraz bijąca rekordy - Dieta Dukana (wysokobiałkowa)

By dokonać właściwego wyboru należy poznać nie tylko co z czym się je, ale także jakie mogą być tego następstwa. Stąd też zdrowie powinno być kluczowym kryterium doboru odpowiedniego sposobu odżywiania i odchudzania.

Należy przyznać, że w każdej z przedstawionych diet można doszukać się kilku zalet, jednak ryzyko jakie ze sobą niesie tak odmienny (często rygorystyczny) sposób żywienia jest znaczne.

Te i inne tzw. "diety cud" w przeważającej części nie są zbilansowane pod względem wartości odżywczej, przez co mogą prowadzić do licznych spustoszeń w organizmie.

Większość popularnych diet nie pokrywa zapotrzebowania organizmu na witaminy i składniki mineralne. Podczas gdy zawartość żelaza i wapnia w "dietach-cud" jest bardzo niska, podaż soli i fosforu często przekracza zalecane wartości.

Oszacowano, że w ponad 70% popularnych diet zawartość błonnika pokarmowego w dziennym jadłospisie jest znacznie mniejsza niż zalecane przez Światową Organizację Zdrowia minimum – 27g błonnika pokarmowego na dobę.

Niedobór błonnika wiąże się głównie z zaburzeniami perystaltyki jelit, czego głównym następstwem są zaparcia. Częste epizody zaparć w przyszłości doprowadzić mogą do uchyłkowatości, a nawet do zmian nowotworowych w błony śluzowej jelit. Warto również zwrócić uwagę na to, że nieregularny cykl wypróżnień znacznie zmniejsza efektywność diet odchudzających. Co więcej, (świadomie lub mniej świadomie) eliminując błonnik pokarmowy z jadłospisu stwarzamy ryzyko zaburzeń metabolizmu węglowodanów i tłuszczów.

Więcej informacji o konkretnych dietach znajdziecie pod tymi linkami: Dieta Dukana Dieta Kopenhadzka Dieta Kwaśniewskiego Dieta Owocowa


Warning: utf8_encode() expects parameter 1 to be string, resource given in /inc/rand_przepis.inc.php on line 9

Przepis z błonnikiem

Gofry

Gofry

Może małe co nieco na drugie śniadanie? Oczywiście nasza propozycja nie może się obejść bez błonnika owsianego. Z czym lubicie jeść gofry?

Zobacz cały przepis.

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera! Dzięki temu dowiesz się jako pierwszy o nowych artykułach, przepisach i produktach.

Dodatkowo otrzymasz od nas informacje o promocjach i zniżkach.


Twój adres jest całkowicie bezpieczny, jak możesz przeczytać w naszym regulaminie, nigdy z nikim nie podzielimy się żadnymi twoimi danymi.