Właściwości Błonnika

 

Błonnik i jego właściwości

 

Dlaczego błonnik jest niezbędny w naszej diecie?

 

Celem prawidłowego żywienia jest dostarczenie organizmowi wszelkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników pokarmowych, czyli: białek, tłuszczów, węglowodanów, witamin, składników mineralnych oraz błonnika pokarmowego – we właściwych ilościach i proporcjach.

 

Podstawową zasadą właściwie zaplanowanej diety jest różnorodność spożywanych produktów, innymi słowy - w codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć produktów zbożowych z pełnego przemiału, warzyw, owoców oraz produktów będących źródłem pełnowartościowego białka.

 

 

Czy twój dotychczasowy jadłospis wymaga zmian?

 

Jeżeli:

 

  • Jak przeciwdziałąć złej diecie, błonnik naturalny micro
  • twoje BMI zbliża się do granicznej wartości 25 (wartości powyżej 24,9 oznaczają nadwagę), a obwód pasa przekroczył 94 cm (u kobiet) i 102 cm (u mężczyzn),
  • walka z nadmiernymi kilogramami nie przynosi oczekiwanych rezultatów,
  • gwałtowne zmiany nastrojów: od apatii, zniechęcenia i przygnębienia, do nadmiernej drażliwości w coraz większym stopniu niekorzystnie wpływają na Twoje relacje z otoczeniem,
  • znacznie częściej pojawiają się problemy z układem pokarmowym (m.in. bóle brzucha, zaparcia)

 

to znak, że Twój dotychczasowy jadłospis wymaga zmian. Jednym z najczęściej popełnianych błędów żywieniowych jest niedostateczne spożycie produktów będących źródłem błonnika pokarmowego.

 

Tymczasem błonnik:

 

  • Wspomaga perystaltykę jelit,
  • Reguluje pracę przewodu pokarmowego,
  • Wspomaga rozwój korzystnych bakterii jelitowych,
  • Nie podwyższa wartości energetycznej posiłku.

 

Przeciętna osoba spożywa 3-4 krotnie mniej błonnika niż wynosi prawidłowa dawka dzienna. Nasze Błonniki naturalne MICRO® pozwalają smacznie, łatwo i bezpiecznie doprowadzić do znormalizowania ilości błonnika w pożywieniu, niezależnie od diety.

 

Błonniki naturalne MICRO®

 

"...Sproszkowana forma sprawia, że w przeciwieństwie do preparatów błonnikowych w tabletkach pozbawione są m.in.: substancji wypełniających, przeciwzbrylających, słodzących."

 

Dobrym uzupełnieniem zróżnicowanej diety są Błonniki naturalne MICRO®, czyli wyizolowane z produktów naturalnych węglowodany, które nie ulegają strawieniu i wchłonięciu w przewodzie pokarmowym, a wywierają korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Sproszkowana forma sprawia, że (w przeciwieństwie do preparatów błonnikowych w tabletkach) pozbawione są m.in.: substancji wypełniających, przeciwzbrylających, słodzących. Dodatkową zaletą błonnika w proszku jest jego uniwersalne zastosowanie w kuchni – doskonale sprawdza się jako dodatek do tradycyjnych potraw (zup, sosów, ciast, ciasteczek, placuszków, naleśników), jak również stanowić może doskonałą podstawę koktajli mlecznych lub owocowych, musów i sorbetów.

 

By w pełni skorzystać z prozdrowotnych właściwości

Błonników naturalnych MICRO® należy pamiętać o kilku prostych zasadach:

 

  • dawki błonnika zawsze należy dostosować do indywidualnych potrzeb organizmu. Dlatego też najlepiej jest rozpocząć od dodawania niewielkich porcji preparatu (1 łyżeczka dziennie). Obserwując reakcje swojego organizmu, ilości te można sukcesywnie zwiększać aż do czasu uzyskania pożądanych efektów. Należy pamiętać by nie przekraczać zalecanej dziennej dawki spożycia (zgodnie z informacją na opakowaniu);
  • ważne jest aby pamiętać, by Błonników naturalnych MICRO® nie spożywać „ na sucho” – żeby połączyć przyjemne z pożytecznym błonnik w proszku dodawać można nie tylko do wody, ale również do:
  • soków owocowych i warzywnych,
  • kefirów, jogurtów, maślanek,
  • mleka (o obniżonej zawartości tłuszczu, sojowego)

 

Tak przygotowany błonnikowy koktajl (np. z błonnikiem jabłkowym, kakaowym) stanowi atrakcyjny i efektywny element diety odchudzającej.

 

 

Jak wprowadzić błonnik do diety?

 

Wprowadzając błonnik do swojej diety pamiętaj o tym, że:

 

  • zbyt duże spożycie błonnika pokarmowego (powyżej zalecanych dziennych dawek ) może wywołać wzdęcia, uczycie przepełnienia, kolki, zaparcia, w skrajnych przypadkach nawet podrażnienie jelit,
  • zwiększenie zawartości błonnika pokarmowego w diecie powinno następować stopniowo – pozbawiony do tej pory odpowiednich ilości błonnika układ pokarmowy, musi zaadoptować się do nowych warunków,
  • wprowadzając do jadłospisu dodatkowe porcje błonnika w postaci „Błonników naturalnych MICRO®” należy pamiętać by zwiększyć ilość wypijanych płynów – zalecane minimum to 2 litry wody dziennie.
  • zażywając Błonniki naturalne MICRO® (głównie te, bogate we frakcje rozpuszczalne) nie należy w krótkim odstępie czasu po ich spożyciu pić alkoholu, ponieważ grozi to powstaniem nierozpuszczalnych kompleksów, które mogą zaczopować światło przewodu pokarmowego;
  • osoby stale przyjmujące leki również powinny zwracać uwagę na czas ich zażywania - ponieważ błonnik pokarmowy, wiążąc niektóre substancje, ograniczyć może ich wchłanianie. Stąd też leków nie należy przyjmować w trakcie lub tuż po posiłku zawierającym znaczne ilości błonnika, zaleca się zachowanie co najmniej 2 godzinnego odstępu;
  • ostrożność w stosowaniu wszelkich suplementów, w tym także Błonników naturalnych MICRO®, zalecana jest kobietom w ciąży i dzieciom.

 

Dieta kobiet w ciąży

 

Dieta kobiet w ciąży oparta jest na zasadach prawidłowego żywienia, czyli w jadłospisie przyszłej mamy nie powinno zabraknąć produktów będących źródłem błonnika pokarmowego. Ze względu na wyjątkowy stan fizjologiczny, wprowadzenie Błonników naturalnych MICRO® oraz wielkość spożywanych porcji powinny być uprzednio skonsultowane z lekarzem prowadzącym.

 

Obecność błonnika w diecie ułatwia usuwanie z organizmu obecnych w spożywanej żywności substancji toksycznych: jonów metali ciężkich, toksyn bakteryjnych czy pozostałości środków ochrony roślin, które ulegają związaniu i usunięciu z organizmu wraz z kałem. Na podobnej zasadzie nadmierne ilości błonnika w diecie ograniczać mogą wchłanianie i wykorzystanie niektórych składników pokarmowych, w tym składników mineralnych, m.in.: magnezu, wapnia i żelaza. Dlatego też przed włączeniem Błonników naturalnych MICRO® do diety dziecka należy skonsultować się z lekarzem.

 

Zaparcia

 

Zaparcia w pigułce, czyli wszystko co należy wiedzieć o zaparciach.

 

Zdrowi ludzie wypróżniają się przeciętnie raz dziennie. Jeżeli czas przemieszania się stolca przez jelito grube jest znacznie dłuższy niż zwykle, a częstość wypróżnień wynosi mniej niż 3 na tydzień i towarzyszy temu uczucie dyskomfortu - niepełnego wypróżnienia, wówczas mamy do czynienia z zaparciami.

Skala problemu jest znaczna - szacuje się, że na tę dolegliwość cierpli (w zależności od kraju) od 25% do 50% populacji osób dorosłych. Również wśród najmłodszych nie należą one do rzadkości, występują bowiem u około 15% populacji dzieci. W krajach Europy Zachodniej są przyczyną około 5% wszystkich wizyt ambulatoryjnych oraz ponad 25% skierowań do gastroenterologów dziecięcych.

 

Przewlekłe problemy z oddawaniem stolca są wynikiem zaburzeń pracy przewodu pokarmowego, których przyczyną mogą być m.in.:

 

  • choroby: zespół jelita drażliwego, cukrzyca, niedoczynność tarczycy lub wady anatomiczne przewodu pokarmowego,
  • ciąża,
  • przyjmowane leki (antydepresyjne, przeciwpadaczkowe, diuretyki oraz paradoksalnie przeczyszczające - przewlekle przyjmowane)
  • zespół czynników społecznych i psychologicznych (nadmierny stres, pośpiech, brak dostępu do toalety, skrępowanie), których konsekwencją jest tłumienie odruchów defekacji;
  • nieracjonalne odchudzanie,
  • ograniczona ilość spożywanych produktów będących źródłem błonnika pokarmowego,
  • zbyt mała ilość wypijanych w ciągu dnia płynów,
  • niski poziom aktywności fizycznej → „siedzący tryb życia”

 

Jednak najczęstszą przyczyną zaparć jest dieta uboga w błonnik pokarmowy. Zaparcie nie jest chorobą, ale sygnałem niewłaściwie przebiegających procesów w organizmie. Nie należy lekceważyć tych stanów, gdyż przewlekłe zaparcia stanowią zagrożenie dla zdrowia, zwiększają bowiem ryzyko rozwoju nowotworów jelita grubego. Statystyki są okrutne – rak jelita stanowi III najczęściej diagnozowany nowotwór u mężczyzn i II (I rak sutka) u kobiet; Każdego roku na świecie odnotowuje się ponad milion nowych zachorowań na nowotwór jelita grubego, jednocześnie około 600 tys. zgonów z jego przyczyny.

 

Proponowanych sposobów na tzw. zatwardzenie jest wiele. Apteczne półki uginają się od środków mających na celu ułatwienie wypróżniania, są to m.in.: preparaty działające drażniąco na śluzówkę jelita (preparaty na bazie senesu, kory kruszyny), tym samym pobudzają ruchy perystaltyczne jelit. Niestety jest to jedynie działanie doraźne, które, w przypadku nadużycia, obarczone jest poważnymi konsekwencjami, w tym: bólami brzucha, ostra biegunką, odwodnieniem, osłabieniem mięśni (także serca) na skutek nadmiernego ubytku jonów potasu, białkomoczem i krwiomoczem. Zbyt częste stosowanie środków przeczyszczających może doprowadzić do uzależnienia z koniecznością zwiększenia dawki, co grozi atonią jelita (ustaniem ruchów) i nasileniem problemu zaparć.

 

Jedynym skutecznym, prostym i nieinwazyjnym sposobem na zdrowe jelita jest dieta obfitująca w błonnik pokarmowy (tzw. dieta bogatoresztkowa), który działa jak „szczotka” oczyszczająca jelito ze zbędnych (szkodliwych!) produktów przemiany materii. Do produktów wysokobłonnikowych zalicza się: produkty z pełnego ziarna, warzywa (szczególnie rośliny strączkowe), owoce i orzechy.

 

Warto wiedzieć, że dobrą i bezpieczną metodą uzupełnia diety w cenny błonnik są także preparaty będące naturalnym, skoncentrowanym źródłem błonnika pokarmowego dostępne w formie proszku, które przy odpowiedniej podaży płynów doskonale regulują pracę jelit.

 

 

Przeciwwskazania

 

Przeciwwskazaniem do stosowania diety wysokobłonnikowej (w tym suplementacji błonnikiem pokarmowym) są m.in.:

 

  • stany zapalne żołądka, trzustki, dróg żółciowych i jelit,
  • choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy,
  • stany niedoboru składników mineralnych i białka,
  • nieżyty przewodu pokarmowego;

 

 

 

MICROSTRUCTURE | 2019

 

MICROSTRUCTURE | 2019